Informacje

`

Gdzie znajdziecie informacje o Leonbergerach
Po polsku: "Przyjaciel Pies" nr 7 lipiec 2001"
"Przyjaciel Pies" nr 4 kwiecień 2004"
"Przyjaciel Pies" nr 4 grudzień 2007"
kaseta VHS z serii psy świata : "Hovawart i Leonberger"
"Mój Pies" nr 2 /2005 artykuł "Pies na wzór lwa"
Po niemiecku: Bgert Annegret Leonberger heute Feghelm, Stephanie58 Kilo Hundeglück.Kieselbach, Dominik Mein gesunder Leonberger Schmitt
Zerle,Der Leonberger Schmitt/Zerle, Der Leonberger; Praktische Ratschläge für Haltung, Pflege und Erziehung
Po angielsku: The Leonberger Angela White Leonberger Madeline Lusby and Michael Trafford

`

Wzorzec Leonberger

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 04.01.1996 wzorzec FCI nr 145
KRAJ POCHODZENIA: Niemcy
PRZEZNACZENIE: Pies stróżujący, towarzyszący i rodzinny
KLASYFIKACJA FCI:Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne.
Sekcja 2. l Molosy, typ górski. Nie podlegają próbom pracy.
WYGLĄD OGÓLNY: Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem leonberger jest bardzo dużym, silnym, muskularnym i jednocześnie eleganckim psem. Wyróżnia się harmonijną budową ciała, opanowaniem, spokojem przy jednocześnie żywym temperamencie. Samce są szczególnie potężne i silne.
PROPORCJE: Wysokość w kłębie ma się do długości tułowia jak 9:10. Głębokość klatki piersiowej wynosi w przybliżeniu 50% wysokości w kłębie.
GŁOWA: Raczej głęboka niż szeroka, raczej wydłużona niż masywna, stosunek kufy do mózgoczaszki wynosi 1:1; skóra wszędzie przylegająca, brak fałd na czole.
MÓZGOCZASZKA: Oglądana z profilu i od przodu słabo wysklepiona, odpowiednio mocna (pasująca do tułowia i kończyn) ale nie ciężka: tylna część niewiele szersza niż na wysokości oczu. Stop: Dobrze widoczny, ale umiarkowanie wykształcony.
TRZEWIOCZASZKONOS: Czarny.
KUFA: Raczej wydłużona, nigdy nie zwężająca się spiczasto, grzbiet nosa równomiernie szeroki, nigdy nie wklęsły, raczej lekko wypukły, (rzymski).
FAFLE: Przylegające, czarne, kąciki warg przylegające.
SZCZĘKI/UZĘBIENIE: Mocne szczęki z doskonałym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, przy czym górne siekacze ściśle zachodzą na dolne. 42 zęby zgodnie ze standardem uzębienia (dopuszczalny brak M3) ustawione prostopadle; dopuszczalny zgryz cęgowy; kły w żuchwie szeroko rozstawione.
POLICZKI: Słabo rozwinięte.
OCZY: Od jasno do możliwie ciemnobrązowych, średniej wielkości, owalne, ani nie osadzone zbyt głęboko, ani nie wyłupiaste, nie za wąsko, ani nie za szeroko rozstawione. Powieki przylegające, niewidoczna spojówka, białko oka (widoczna część twardówki) nie zaczerwienione.
USZY: Osadzone wysoko i niezbyt daleko z tyłu, zwisające, średniej wielkości, mięsiste, przylegające.
SZYJA: Lekkim łukiem, bez uskoku przechodząca w kłąb, raczej wydłużona niż krępa, bez luźnej skóry i bez podgardla.
TUŁÓW KŁĄB: Wyraźnie zaznaczony, szczególnie u samców.
GRZBIET: Zwarty, prosty, szeroki.
LĘDŹWIE: Szerokie, mocne, dobrze umięśnione.
ZAD: Szeroki, stosunkowo długi, łagodnie zaokrąglony, płynnie przechodzący w nasadę ogona, w żadnym wypadku nie przebudowany.
KLATKA PIERSIOWA: Szeroka, głęboka, sięgająca co najmniej do wysokości łokci, niezbyt beczkowata, raczej owalna.
DOLNA LINIA: Tylko lekko podciągnięta.
OGON: Silnie owłosiony, kiedy pies stoi - prosto zwieszający się. w ruchu jedynie nieznacznie wygięty do góry i raczej nigdy nie noszony powyżej linii grzbie-tu.
KOŃCZYNY: Bardzo mocne, szczególnie u samców.
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Proste, równoległe i nie za wąsko ustawione.
ŁOPATKI/RAMIONA: Długie, ukośnie ustawione, tworzące ze sobą niezbyt rozwarty kąt, dobrze umięśnione; łokcie przylegające.
ŚRODRĘCZA: Mocne, zwarte, patrząc od przodu proste, z profilu niemal pionowe.
ŁAPY: Ustawione prosto (nie wykręcone ani na zewnątrz ani do wewnątrz), zaokrąglone, zwarte, palce dobrze wysklepione, pazury czarne.
KOŃCZYNY TYLNE: Patrząc od tyłu nie za wąsko ustawione, równoległe: stawy skokowe i łapy nie wykręcone ani na zewnątrz ani do wewnątrz. Wilcze pazury muszą być usunięte.
MIEDNICA: Ustawiona skośnie.
UDA: Dosyć długie, ustawione skośnie, silnie umięśnione, udo i podudzie tworzą wyraźny kąt.
STAWY SKOKOWE: Mocne, wyraźny kąt pomiędzy podudziem a śródstopiem.
ŁAPY: Proste, tylko lekko wydłużone, palce wysklepione. poduszki czarne.
CHODY: Przestrzenne, harmonijne we wszystkich rodzajach chodu, sięgający daleko wykrok i mocna praca tylnych kończyn; w stępie i kłusie, patrząc od przodu i z profilu, proste prowadzenie kończyn.
SZATA CHARAKTERYSTYKA WŁOSA: Od średniomiękkiego do stosunkowo twardego, dość długi, przylegający, nigdy nie rozdzielający się. prosty, dopuszczalny lekko falowany. Wszędzie mimo gęstego podszerstka widoczna rzeźba tułowia.
Na szyi i klatce piersiowej, szczególnie u psów, tworzy grzywę. Silnie owłosione przednie kończyny, na tylnych tworzą się charakterystyczne portki. UMASZCZENIE: Lwi żółty, rudy, rudobrązowy, dopuszczalne także piaskowe odcienie (płowożółty, kremowy) i wszelkie kombinacjepomiędzy wymienionymi kolorami; zawsze wymagana czarna maska, dopuszczalne czarne końcówki włosów, czarny nie może jednak tworzyć podstawowej maści. Rozjaśnienia podstawowego koloru na spodniej stronie ogona, na grzywie, na przednich i tylnych kończynach nie mogą być na tyle silne aby zakłócać harmonię podstawowej barwy. Mała biała plama lub wąska biała linia na piersiach, jak również białe włosy na palcach są tolerowane.
WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE: psy: 72 - 80 cm (zalecana średnia wysokość 76 cm) suki: 65 - 75 cm (zalecana średnia wysokość 70 cm).
WADY: Każde niewielkie odstępstwo od wymienionych punktów uznawane jest za mankament, każde wyraźne odstępstwo za wadę. Ocena błędów powinna jednak brać pod uwagę stopień odchylenia od wzorca i fakt na ile maja one wpływ na znaczące cechy rasy (przede wszystkim usposobienie, typ budowy, harmonię, chody).
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE: Bojaźliwość i agresywność. Poważne błędy anatomiczne, jak np. wyraźna krowia postawa, karpiowaty lub mocno łękowaty grzbiet, ekstremalne wykręcenie przednich łap, absolutnie niewystarczające katowanie stawów barkowych, łokciowych, kolanowych lub skokowych). Braki w uzębieniu (z wyjątkiem M3), przodozgryz, tytozgryz i inne wady zgryzu. Ogon silnie zakręcony lub zbyt wysoko noszony. Skręcony lub tworzący wyraźne loki włos. Wadliwe umaszczenie (brązowe z brązowym nosem, brązowymi poduszkami, czarne podpalane, czarne, srebrne, wilczaste). Całkowity brak maski. Brązowa trufla nosa, brązowe poduszki łap. Wyraźny zanik pigmentu na taflach. Oczy bez brązowej tęczówki. Zbyt duże białe znaczenia (sięgające od palców do śródstopia, plama na piersiach większa niż dłoń, białe znaczenia w innych miejscach niż przewidziane we wzorcu. Entropium, ektropium.
UWAGA: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie

`

Zanim kupisz leonbergera

Leonberger jest duży. Leonberger jest kosztowny w utrzymaniu. Leonberger może być bardzo brudny. Leonberger potrzebuje szkolenia. Leonberger potrzebuje dużo czasu.Oto powody, dla których możesz nie chcieć kupić Leonbergera:
Nie kupuj Leonbergera jeśli nie chcesz dzielić się swoim domem ze swoim psem!!! Jest on przeznaczony dla ludzi i chcą być z nim jak najwięcej. Bez Ciebie prawdopodobnie będzie się źle zachowywać, i aby złagodzić nudę - będzie kopać, itp. Będzie tolerować, gdy pozostanie sam w domu na krótki czas, ale gdy jesteś w domu to tak długo będzie z Tobą spędzić czas.
Nie kupuj Leonbergera jeśli uważasz, że jest ciągle lśniący, suchy i puszysty. Leonbergera prawdziwa natura to zabawa na świeżym powietrzu i pływanie. Dobrze się czuje, gdy jest mokry, a o błocie nie myśli w ogóle. Ich naturalny wygląd to nieco wilgoci z liści, które natknęły się na jego sierść.
Nie kupuj Leonbergera jeśli nie chcesz spędzić czasu na ciągnięcie przez swojego psa!!! Chociaż są one nazywane Gentle Giant (łagodny gigant) to i one przechodzą przez etap bardzo upartej młodzieży. Dlatego jest ważne, aby od początku wpajać im, poszanowania reguł posłuszeństwa. Jeśli nie będziesz mieć 50 kg psa, które nie wie, jak ma się zachowywać, aby uczynić ciebie szczęśliwym to mogą spać na kanapie lub łóżku, gdy są pełne błota, lub zacząć pogoń za kotem w dół ulicy z tobą dołączonym do drugiej strony smyczy. Dlatego potrzebują one od ciebie know-how (wskazówek). To wymaga zapisania do przed szkola dla szczeniąt, zapisania na kursy posłuszeństwa. Istotne jest, aby robić krótkie 1-2 (10-20 min) domowe sesje każdego dnia, gdy pracujesz z nimi na kursach, jak również włączenie takich szkoleń do codziennego życia tak często, jak to możliwe. Szkolenie takie nie może być przeniesione na kogoś innego, ponieważ podczas szkolenia tworzy się związek, szacunek i posłuszeństwo między psem i osobą robiącą szkolenia. Reszta rodziny też musi pracować z psem, chwaląc i nagradzając posłuszeństwo.
Nie kupuj Leonbergera jeśli jesteś wybredną gosposią!!! Leonbergery mają długie futro, które zwykle jest wszędzie. A głównie dwa razy w roku (w dużych ilościach) kiedy zmienia się sierść, choć i tak zawsze istnieje pewna ilość sierści w kątach. Będą cię adorować nawet w tedy, gdy są mokre i zabłocone, co oznacza też wycieranie czterech łap za każdym razem, gdy przychodzą z zewnątrz. Ich miłość do ciebie będą okazywać niezależnie od tego, czy są czyste, czy pełne błota , a ich ogony są na idealnej wysokości, by zgarnąć całą zawartość ze stolika. Chociaż się nie ślinią, to po wypiciu wody, czy jedzeniu część posiłku pozostaje poza.
Nie kupuj Leonbergera jeśli nie będziesz mógł zabezpieczyć jego podstawowych potrzeb zdrowotnych i pielęgnacyjnych!!! Muszą być zbadane przez lekarza weterynarii co 3 tygodnie, dopóki nie skończą 4 miesiące, a następnie co najmniej raz w roku. Oni potrzebują dobrego szczotkowania raz w tygodniu. Musisz więc poświecić czas na szczotkowanie (a w tym czasie umacniasz więź z psem), czy uwzględnić dodatkowe koszty związane z zakupem szczotek i usług weterynaryjnych. Potrzebują też codziennej kontroli w kierunku obecności kleszczy i pcheł w sezonie oraz dbania o zęby.
Nie kupuj Leonbergera, jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup karmy i świadczenia opieki zdrowotnej!!! Koszt opieki nie jest niski, kiedy chcemy mieć psa zdrowego i tej rasy. Psy te zakupione u hodowcy zatwierdzonego przez związek Kynologiczny są stosunkowo drogie. Są to duże psy, co oznacza, że miesięczne rachunki za żywności są też znaczne. Również różnego rodzaju zabiegi, są bardziej kosztowne dla dużych psów( np. w znieczuleniu opłata jest proporcjonalna do masy ciała).
Nie kupuj Leonbergera , jeśli nie lubisz wykonywać jakiś czynności codziennie!!! Muszą mieć co najmniej dwa razy po pół godziny, lub jeden z dłuższy spacer codziennie. Większość Leonbergerów uwielbia kąpiele i mogłaby pływać codziennie. Gdy pies ma dużo zajęć unika się wtedy wielu problemów, które mogą wystąpić, gdy psy są znudzone i nie mają jak wykorzystać swojej energii. Nawet dobrze wyszkolony pies będzie źle się zachowywać, gdy z nim nie ćwiczymy (skaczą na ludzi, kopią, itp.).
Nie kupuj Leonbergera , jeśli nie jesteś gotów odpowiedzieć na pytanie "Jakiego rodzaju( typu) jest to pies?", ( pytanie to stawiasz co najmniej 20 razy w tygodniu).
Nie kupuj Leonbergera , jeśli nie będziesz zakładał , że zapewniasz mu dom na całe jego życie.

`

Umaszczenie leonbergerow

W rozwoju rasy, leonberger przeszedł kilka wariantów kolorów stąd też obecnie można spotkać różnice w ich umaszczeniu. Z pewnością obecnie dużą rolę jeśli chodzi o kolor odgrywa moda. Szczególnie w ostatnich latach obserwuje się tendencje w kierunku całkiem czarnego, ale istnieje nadzieja, te "Lwy z Leonbergii" nie zostaną całkowicie czarne.Leonberger, zgodnie z zachowaną dokumentacją, pochodzi od trzech ras tj. landseera, bernardyna oraz dużego psa pirenejskiego, dzięki którym zapewnia swoje umaszczenia. Dziś wiadomo, iż do powstania tej rasy musiały być zaangażowane również i inne psy, czego dowodzi współczesna genetyka.

W latach ich tworzenia były to prawdopodobnie mniej lub bardziej plamiste psy, podobne do dzisiejszych Landseerów. Trzeba też pamiętać, że Leonberger były na początku prawie białym, a następnie srebrnym (szarym) psem. Skrzyżowaniu z Pirenejskim psem pasterskim leonberger z pewnością zawdzięcza jednolity kolor, a dzięki utrwalaniu w hodowli koloru żółtego do czerwonawo-brązowego uzyskano podobieństwo do lwów.

A to już fragment pierwszego oficjalnego opisu rasy Leonberger w niemieckiej książce z 1905 roku:" Kolor jest brudnożółty zęsto z posmakiem czarnego, lub ten ostatni jest bardziej wyraźny, a następnie bliżej ciała staje się bardzo jasne. Wilczy kolor z bardzo ciemną czarną czaszką i oprawa oczu wargami i obrzeżami uszu jest bardzo pożądana i sprawia przyjemność patrzenia. Świetlista kryza, ramiona ciemne, pomiędzy łopatkami i grzbiet bardzo jasne włosy, za grzbietem jest ciemny zad. Klatka piersiowa włosy na przednich nogach, brzuch, i pióra na ogonie jasne. Wymagana maska. Aby określić kolor mówi się złoto- srebrno- wilczy. Białe plamy są wadliwe, ale małe plamki na klatce piersiowej i na palcach są wybaczalne." Tłumaczenie wolne na podstawie Die Deutschen Hunde von Richard Strebel Band 1 1904/1905.

A to fragment z obecnego wzorca z 04.01.1996

Lwi żółty, rudy, rudobrązowy, dopuszczalne także piaskowe odcienie (płowożółty, kremowy) i wszelkie kombinacje pomiędzy wymienionymi kolorami; zawsze wymagana czarna maska, dopuszczalne czarne końcówki włosów, czarny nie może jednak tworzyć podstawowej maści. Rozjaśnienia podstawowego koloru na spodniej stronie ogona, na grzywie, na przednich i tylnych kończynach nie mogą być na tyle silne aby zakłócać harmonię podstawowej barwy. Mała biała plama lub wąska biała linia na piersiach, jak również białe włosy na palcach są tolerowane.

Kolory wilczo-szary, piaskowy z szarymi i białymi częściami oraz czarny kolor podstawowy i są niedopuszczalne. Jeśli chodzi o małe leonbergery to ich sierść, kolor zmienia się w czasie wzrostu. Leonbergery szczenięta mogą być trudne do odróżnienia i dlatego niektórzy hodowcy zakładają im kolorowe wstążki.

A tak zmieniał się kolor naszej Kiwi.

`

Zeby

Głównym składnikiem zęba jest zębina. Ząb składa się z dwóch podstawowych części: korony i korzenia. Korona wystaje ponad dziąsło do jamy ustnej. Korzeń jest umocowany w zębodole przy pomocy ozębnej, która jest tkanką łączną osłaniającą i łączącą ząb ze ścianą zębodołu..na granicy pomiędzy koroną, a szyjką znajduje się szyjka.

Zęby mleczne (przejściowe)

Pies ma 28 zębów mlecznych. Wypadają one u psów w wieku 4-6 miesięcy, ustępując miejsca zębom stałym. Wypadanie zębów mlecznych jest spowodowane rozwojem i wzrostem zębów stałych, które uciskając na okolicę wywołują niszczenie naczyń krwionośnych oraz postępującą resorpcje korzenia zębów mlecznych. Po rozpuszczeniu soli wapniowych i pozostałych części miękkich następuje zanik korzenia, a resztka zęba mlecznego zwisa wolno na brzegu dziąsła i następnie wypada wyparta przez ząb stały. Zęby mleczne są martwe na długo przed wypadnięciem.

Wzór zębowy

Siekacze 6, Kły 2, Przedtrzonowe 6, Trzonowe brak

Zęby stałe

Pies ma 42 zęby stałe. W szczęce górnej znajduje się 20, a w dolnej 22 zęby.

Siekacze 6, Kły 2, Przedtrzonowe 8, Trzonowe góra 4, dół 6

Odpowiednio do kształtu i czynności wyróżnia się:

Siekacze ( I- Incisivi) - po trzy z każdej strony w każdej połówce szczęki górnej i żuchwy. Pierwszy siekacz znajduje się na linii pośrodkowej szczęki górnej i żuchwy, a za nim przesuwając się na obwód siekacz drugi i siekacz trzeci. Siekacze przylegają ściśle do siebie. Siekacze żuchwy są mniejsze niż siekacze szczeki górnej.(razem 12 zębów)

Kły( C- Canini)-znajdują się za siekaczami. Są zębami chwytnymi. Przy zamkniętej jamie gębowej kły żuchwy znajdują się tuż przed kłami szczęki górnej .Kły szczęki górnej są ustawione prawie pionowo, zaś żuchwy skośnie, a często równolegle do niej ze względu na budowę szczęki.(razem 4 zębów)

Przedtrzonowe ( P- Praemolares)- w prawidłowym uzębieniu jest ich po 4 w każdej połówce szczęki górnej i żuchwy, przy czym liczy się je od tylu do przodu. W szczęce górnej przedtrzonowiec pierwszy jest największym zębem, a ze względu na użyteczność przy jedzeniu nosi nazwę łamacza.. przedtrzonowiec czwarty żuchwy jest najmniejszy ze wszystkich przetrzonowców, a niekiedy może go brakować , czego przyczyną jest ustawienie kła.(razem 16 zębów)

Trzonowce ( M- Morales)- w połówce szczęki górnej znajdują się 2 trzonowce, a w żuchwie 3 trzonowce. W żuchwie trzonowiec pierwszy , który jest największym zębem żuchwy nosi ze względu na swoją funkcję nazwę łamacz.(razem 10 zębów)

Zgryz

U większości psów prawidłowy jest zgryz nożycowy (rys1), w którym tylna powierzchnia siekaczy żuchwy znajduje się tuż przed przednią powierzchnią siekaczy szczęki górnej. Dopuszczalny jest też w niektóry chrasach rzadziej występujący zgryz nożycowy odwrócony (rys 2), w którym siekacze żuchwy ściśle przylegają do tylnej powierzchni siekaczy szczęki górnej. Inne rodzaje (wadliwe) zgryzu to: przodozgryz i tyłozgryz (rys 3). Anomalią uzębienia jest nieprawidłowe ustawienie poszczególnych zębów oraz nadliczbowość.

`

Staw biodrowy

Dysplazja stawu biodrowego u psów (ang. Hip Dysplasia, HD)

Dysplazja stawu biodrowego jest dziedzicznym schorzeniem występującym u ponad 200 ras psów na całym świecie. W największym stopniu dotyczy ona ras dużych, spanieli, mopsów. Choroba ta bierze swój początek z genetycznej predyspozycji psa do zbyt luźnych połączeń poszczególnych elementów stawu biodrowego oraz tkanek otaczających staw.

Jak powstaje dysplazja?

Cały proces rozpoczyna się około 2 tygodnia życia psa, kiedy nabiera on większej aktywności, dużo się rusza i bawi. "Luźny" staw biodrowy Nie potrafi sprostać tym obciążenia, rozwija się niestabilność głowy kości udowej, która zamiast przylegać ściśle do panewki miednicy zaczyna oddalać się od niej. Po kilkunastu tygodniach ( około 6-8 miesiąca życia) brak zgodnej współpracy panewki i głowy kości udowej zakłóca proces wzrostu i dojrzewania obu tych części. Panewka staje się płytsza i nieregularna, głowa kości udowej traci swój okrągły kształt i oba te elementy przestają do siebie pasować Ułatwia to dalsze oddalanie się kości udowej i panewki od siebie i pogłębia dysharmonie ich ruchów. Niedopasowanie głowy kości udowej i panewki oraz zbyt luźne połączenie tych elementów oddziaływuje również na pozostałe tkanki. Torebka stawowa i więzadła ulegają rozciągnięciu i zwiotczeniu i tracą swoje napięcie, co sprzyja dalszemu rozluźnieniu całego stawu biodrowego. Wszystko to powoduje poważne konsekwencje. Głowa kości udowej zamiast płynnie się obracać wewnątrz panewki, zaczyna poruszać się po krawędzi a także na zmianę "wskakiwać" i "wyskakiwać" z niej. Co fachowo nazywa się nadwichnięciem stawu biodrowego i pojawia około 6-12 miesiąca. Następstwem opisanych zmian są liczne urazy i pęknięcia chrząstki stawowej, co prowadzi do zapalenia stawu. Dalszy rozwój choroby zależy od tego, jak silne jest rozluźnieniej stawu biodrowego. Im luźniejszy tym szybcie i mocniej jest uszkadzana chrząstka i dochodzi do zwyrodnienia stawu i silnego bólu. Przy słabym rozluźnieniu takie zmiany mogą pojawić się po kilkunastu miesiącach, a czasami po latach.

Objawy

Najczęściej objawy obserwuje się u psów w wieku 6-12 miesięcy (choć mogą wystąpić już w 3-4 miesiącu albo dopiero w wieku 5 lat). - ostrożne wstawanie, kładzenie się , często pies próbuje kilka razy zanim uda mu się wstać - kulawizna jednej lub obu tylnych kończyn - sztywny chód, krótki wykrok - bieg "na zajączka" - pies odbija się z obu kończyn naraz - problemy z wchodzenie po schodach - sztywność kończyn, problemy z poruszaniem się po dłuższym odpoczynku np. rano - niechęć do ruchu, nawet po niewielkim wysiłku pies długo odpoczywa w pozycji siedzącej

Rozpoznawanie

Dysplazję stawu biodrowego diagnozujemy na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia RTG. Badanie kliniczne obejmuje: - ocenę ogólną psa, jego ruchu i zachowania - badanie neurologiczne (aby wykluczyć choroby rdzenia kręgowego) - dokładnego badania ortopedycznego (często wykonuje się dwukrotnie - najpierw na przytomnym psie a potem po podaniu środków usypiających)

Zdjęcie RTG wykonuje się po podaniu środków usypiających za pomocą serii trzech zdjęć ( tzw. Metoda Pennhip)

Staw biodrowy normalny. Staw biodrowy z dysplazją

Obowiazujace oznaczenia FCI A A B B C D E
Stare oznaczenia FCI A1 A1 B1* B2 C D E
OFA i USA excellent good fair bordeline mild moderate severe
Niemcy normal normal normal fast normal noch zugelassen mittlere schwere
Czechy i Słowacja 0/0 0/0 0/1 lub 1/1 0/1 lub 1/1 2/2 3/3 4/4
Wielka Brytania / Australia(pkt. dla gorszego stawu) 0 1-3 3-5 3-5 5-8 8-15 15-53

*nie ma zgodności co do tego jak ma się stare oznaczenie B1 do nowych A i B. Niektórzy zaliczają stare B1 do A, a niektórzy do B

W większości krajów stosujących oznaczenia FCI (na przykład w Szwecji, niestety nie w Polsce) wyniki podawane są dla każdego stawu osobno czyli np.: HD: A/A, HD: A/B, HD: B/B, HD: A/C, HD: B/C. W krajach gdzie wynik podawany jest jednoliterowo podaje się za całość wynik stawu gorszego np. pies z wynikiem HD: A/B będzie miał wtedy wpisane w dokumenty HD: B.

POLSKA

z założenia do hodowli przeznaczone są psy z wynikiem A i B. Dla niektórych ras także z wynikiem C (lekka dysplazja).

CZECHY I SŁOWACJA

punkty podawane są oddzielnie dla każdego stawu. Za dobre wyniki uznaje się 0 i 1.

WIELKA BRYTANIA I AUSTRALIA

system oceny polega na przyznawaniu każdemu ze stawów (lewemu i prawemu) odpowiedniej liczby punktów ( od 0 do 53 dla każdego stawu, czyli od 0 do 106 łącznie dla obu). Im niej punktów tym lepszy jest wygląd stawu, ocena "0" oznacza doskonałe stawy, natomiast "53" zaawansowana dysplazję. Punktacje podaje się najczęściej ogólnie jako sumę dla obu stawów np.12 lub jako oddzielne oceny dla każdego ze stawów np.3/10. Dla każdej z ras prowadzone jest specjalny rejestr, w którym oblicza się średnia ilość punktów, jaka może uzyskać pies hodowlany za oba stawy i za jeden gorszy np. 12 punktów łącznie, nie więcej niż 8 na staw.

METODA PennHIP

(z ang. University of Pennsylvania Hip Improvement Program) została opracowana w 1993 roku. Jest to obiektywna metoda oceny stawów biodrowych, stworzona przez dr. Smithsa. Polega ona na wykonaniu 3 zdjęć rtg w ułożeniu brzuszno-grzbietowym. Pierwsze "klasyczne", z wyciągniętymi kończynami. Drugie w ułożeniu kompresyjnym (maksymalnie wsunięta głowa kości udowej do panewki stawu biodrowego). Wreszcie trzecie w ułożeniu rozsuniętym (maksymalnie wysunięta głowa kości udowej stawu biodrowego). Dwa pierwsze zdjęcia służą głównie ocenie zmian zwyrodnieniowych stawu. Na podstawie trzeciego wykonuje się pomiary służące później do oceny tzw. indeksu dystrakcyjnego (DI, z ang. Distraction Index). DI określa luźność stawu( torebki i więzadła obłego) i oznacza, ile procent głowy kości udowej znajduje się poza panewką stawową. Np. DI = 0,8 oznacza, że 80% głowy leży poza panewką. Im większa jest wartość tego indeksu, tym bardziej rozluźniona jest torebka stawowa oraz więzadło obłe i tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu (DJD, z ang. Degenerative Joint Disease). Przyjmuje się, że indeks o wartości 0,3 i poniżej oznacza bardzo małe prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwyrodnieniowej tego stawu, podczas gdy indeks o wartości 0,7 i powyżej to bardzo duże prawdopodobieństwo rozwoju zwyrod- nienia stawów biodrowych. Metodę tę zazwyczaj stosuje się od 4 miesiąca życia, ostatnio jednak pojawiają się doniesienia o stosowaniu jej nawet u szczeniąt jeszcze młodszych.

Tu można wykonać zdjęcie rtg w kierunku dysplazji wraz z wpisem do rodowodu.Vetservice

Leczenie

Dysplazję stawów biodrowych można leczyć zachowawco lub operacyjnie. Leczenie zachowawcze:
Psy dorosłe bez objawów choroby lub tylko z minimalnymi objawami. - racjonalny ruch ( spacery, pływanie) , okresy przeznaczone na odpoczynek w ograniczonej przestrzeni, eliminacja biegów skoków i aportowania - utrzymanie prawidłowej wagi ciała - dodatki żywieniowe chondroprotetyki- związki mające na celu poprawienie stanu chrząstki stawowej - stosowane leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych Leczenie operacyjne: - zespolenie spojenia łonowego ( wyłącznie psy poniżej 20 tyg. życia) - potrójna osteotomia miednicy ( młode psy bez zmian zwyrodnieniowych, ale z silnymi objawami choroby) - operacja na mięśniu grzebieniowym i jego ścięgnienie ( psy z silną kulawizną, u których z przyczyn finansowych nie można wykonać innego zabiegu) - odnerwienie torebki stawu (psy z silną kulawizną, u których z przyczyn finansowych nie można wykonać innego zabiegu) - usunięcie głowy kości udowej ( małe osy do 15 kg oraz duże psy, u których z przyczyn finansowych nie można wykonać innego zabiegu)
- wstawienie sztucznego stawu (psy powyżej 12-16 miesiąca życia z objawami kulawizny)

Tu można znaleść więcej informacji o tych chorobach, ich przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce:
www.vetserwis.pl

`

Dysplazja stawu łokciowego u psów

Dysplazja stawu łokciowego jest dziedzicznym schorzeniem będącym najczęstszą przyczyną kulawizny przedniej kończyny u szczeniąt. Obok dysplazji stawu biodrowego jest druga najpoważniejsza chorobą dotyczącą młodych szybko rosnących psów ras dużych. Są to trzy schorzenia pojawiające się w stawie łokciowym w okresie wzrostu osteochondroza stawu łokciowego (OCD) nierośnięcie wyrostka łokciowego dodatkowego (UAP) oddzielenie wyrostka dziobiastego kości łokciowej (FCP).

Jak powstaje dysplazja?

Podstawową przyczyna powstawania dysplazji stawu łokciowego są zaburzenia prawidłowego rozwoju chrząstki stawowej. Prowadzą one do pogrubienia chrząstki , utrudniając jej normalne odżywianie i wzrost, co wpływa na jej kondycje i wytrzymałość. Drugą przyczyną jest zahamowanie wzrostu kości łokciowej lub promieniowej. Powoduje to nierównomierny wzrost tych kości, przez co jedna z nich jest nieznacznie krótsza od drugiej. Ta różnic długości ma największe znaczenie dal stawu łokciowego. Złe ułożenie jednej z kości powoduje nadmierne obciążenie niektórych obszarów w stawie oraz prawidłowy rozwój chrząstki stawowej. Prowadzi to do zmian podobnych do osteochondrozy - pogrubienia i osłabienia chrząstki oraz tendencji do jej "oddzielania" od reszty kości.

Objawy.

Pierwsze symptomy choroby występują zwykle w wieku 5-7 miesięcy (choć mogą pojawić się dopiero w wieku 4- 5 lat). Najczęstszy objaw to: powtarzająca się kulawizna przedniej kończyny. Początkowo łagodna ( pojawia się po większym wysiłku i samoistnie przechodzi), z czasem pojawia się coraz częściej, a objawy się nasilają. W zaawansowanym stadium pies może w ogóle nie używać chorej łapy i trzymać ją cały czas w górze. Innym objawem jest odstawienie łokcia na zewnątrz w pozycji stój i siad oraz zrotowanie palców na bok. Inne objawy: ostrożne wstawanie, kładzenie się , często pies próbuje kilka razy zanim uda mu się wstać sztywny chód, krótki wykrok, sztywność kończyn, problemy z poruszaniem się po dłuższym odpoczynku np. rano, niechęć do ruchu, nawet po niewielkim wysiłku pies długo odpoczywa w pozycji siedzącej.

Rozpoznawanie.

Dysplazję stawu biodrowego diagnozujemy na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia RTG. Badanie kliniczne obejmuje: - ocenę ogólną psa, jego ruchu i zachowania
- badanie neurologiczne (aby wykluczyć choroby rdzenia kręgowego)
- dokładnego badania ortopedycznego (często wykonuje się dwukrotnie - najpierw na przytomnym psie a potem
po podaniu środków usypiających)
Zdjęcie RTG wykonuje po podaniu środków uspokajających , a staw łokciowy prześwietlamy w 3 lub 4 pozycjach, tak aby uwidocznić każdy z wyrostków. Na zdjęciach szukamy objawów zapalenia i obrzęku stawu, wygląd wyrostków oraz jak dobrze dopasowane są do siebie kość łokciowa i promieniowa.

Leczenie

Dysplazję stawów łokciowych można leczyć operacyjnie lub zachowawco.

Leczenie operacyjne:

Jest bezwzględnie wskazane u psów młodych ( poniżej 2 roku życia)u których bolesność i kulawiznakończyny utrzymują się powyżej 1-2 tygodni. Zabieg polega na usunięciu wolnych fragmentów kości dzięki czemu znika tzw. "efekt kamyka w bucie". Po operacji u 70 % psów zachodzi wyraźna poprawa . Niestety ze względu na naturę choroby zabieg praktycznie nigdy nie przynosi całkowitego wyleczenia. Jednak mimo ograniczonej skuteczności, operacja jest zawsze warta przeprowadzenia, ponieważ powoduje zahamowanie negatywnych zmian wewnątrz stawu, zwolnienie tępa ich rozwoju i pozwala na procesy regeneracji w stawie, przynosząc poprawę utrzymującą się przez szereg lat Po zabiegu u każdego psa zalecana jest kontynuacja terapii leczenia nieoperacyjnego.

Leczenie zachowawcze:

Jest zarezerwowana głównie dla psów starszych, u których choroba została rozpoznana późno i doszło już do zmian zwyrodnieniowych oraz jak uzupełnienie leczenia operacyjnego. Tak terapia skład się z: -utrzymanie optymalnej wagi ciała
-kontrolowanie aktywności psa
-stosowane leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
-podawanie preparatów chroniących chrząstkę stawową

Tu można znaleść więcej informacji o tych chorobach, ich przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce: www.vetserwis.pl

`

Współczynniki genetyczne.

Sprawdzenie współczynników genetycznych IC, AVK, RC, MK, dla hipotetycznego miotu oraz jego rodziców, oraz dla szczeniaka przed zakupem a przeznaczonego do hodowli powinno być obowiązkiem każdego odpowiedzialnego HODOWCY.

Optymalne wartości współczynnika inbredu Wrighta (IC) oraz współczynnika utraty przodków (AVK) wynoszą? IC=0, a AVK=100. W praktyce wartości IC poniżej 3% w danym skojarzeniu oraz współczynnika AVK powyżej 85% są wynikiem bardzo dobrym. Ponad połowa wad wrodzonych jest spowodowana genami recesywnymi. W celu utrzymania rasy w dobrej kondycji zdrowotnej bardzo ważne jest dla planowanego skojarzenia skontrolować wartości współczynnika inbredu IC, współczynnika pokrewieństwa RC i współczynnika AVK dla potomka jak i jego rodziców. Pozwoli nam to uniknąć spotkania się identycznych alleli, które to mogą być źródłem wad wrodzonych.

WSPÓLCZYNNIK INBREDU WRIGHTA (IC) ( Wright's Inbreeding Coefficient)

Współczynnik inbredu IC (inne oznaczenia spotykane w literaturze: WIC, IK, COI, FX, F) przyjmuje wartości od 0 do 100% i ukazuje stopień pokrewieństwa pomiędzy rodzicami przyszłego szczenięcia i wyznacza prawdopodobieństwo, że dany gen z pojedynczej pary alleli jednego psa jest identyczny z jednym spośród alleli tej samej pary drugiego psa. Podstawową konsekwencją wzrostu współczynnika inbredu jest wzrost homozygotyczności . Współczynnik inbredu IC jest zarówno funkcją ilości jak i miejsca wspólnych przodków w rodowodzie. Specjaliści od genetyki zalecają, aby IC nie przekraczać 6% obliczonego dla rodowodu 5-pokoleniowego, oraz 9% dla 10-pokoleniowego rodowodu. Według zaleceń FCI dla ras rzadkich IC nie powinien przekraczać 10%. Równanie Wrighta dla współczynnika inbredu ( wyprowadzone w roku 1922 przez Sewilla Wrighta) przedstawia się następująco:

gdzie, Fx - współczynnik inbredu dla psa dla którego obliczamy, Fa - współczynnik inbredu dla wspólnego przodka, n1 - liczba pokoleń od ojca potomka do wspólnego przodka, n2- liczba pokoleń od matki potomka do tego wspólnego przodka. Współczynnik inbredu pokazuje tylko pokrewieństwo przez wspólnych przodków pomiędzy dwoma psami. W przypadków dwóch psów silnie zinbredowanych, ale pochodzących z dwóch różnych linii hodowlanych( tzn. nie mających wspólnych przodków) współczynnik ten osiąga wartość zero lub bliskie zeru. Oznacza to, że współczynnik inbredu nie dostarcza pełnego obrazu wartości genetycznej psów rodzicielskich. Z pomocą przychodzi tu współczynnik AVK (Ancestor Loss Coefficient), który nie wyklucza współczynnika inbredu jedynie uzupełnia informacje potrzebne hodowcy.

WSPÓŁCZYNNIK (AVK) ( Ancestor Loss Coefficient)

AVK współczynnik utraty przodków mówi nam o zawartości unikalnej puli genów i pozwala ocenić inbred we wcześniejszych pokoleniach po obu stronach rodowodu. Współczynnik AVK jest to wartość liczby przodków unikalnych do całkowitej liczby przodków niezależnych jaka powinna być w rodowodzie przy danej liczbie pokoleń. Każdy hodowca, który dba o zdrowie przyszłych szczeniąt i rasy, powinien te dane sprawdzić i wziąć pod uwagę przy wyborze reproduktora do krycia oraz przy zakupie szczenięcia z przeznaczeniem do celów hodowlanych.

WSPÓŁCZYNNIK POKREWIEŃSTWA (RC) (Relationship coefficient)

Wzór na obliczanie RC wygląda następująco:

gdzie, ICAB jest współczynnikiem inbredu hipotetycznego potomka z rodziców A i B, ICA i ICB są współczynnikami inbredu osobnika A i B nieżalenie.

`

Budowa oka i sposób widzenia:

Jak widzi pies?

Pies, w przeciwieństwie do człowieka to zwierzę mroku, jego aktywność przypada na świt i zmierzch, kiedy nie ma tak jasnego światła, a zdolność wychwytywania najmniejszych ilości światła jest bardzo ważna, natomiast rozróżnianie kolorów jest sprawą drugorzędną.

Konstrukcja oka psa służy tylko jednemu celowi - lepszemu funkcjonowaniu w przyćmionym świetle. Źrenice są duże a tęczówka bardzo wąziutka co widać u wielu zwierząt. Do oka może dostać się więcej światła, ale odbywa się to kosztem głębi widzenia, co oznacza, że przedmioty zbyt bliskie lub dalekie nie są widziane ostro. Zasada działania jest bardzo podobna do aparatu fotograficznego np., gdy fotograf chce rozmyć tło za osoba, która fotografuje użyje szeroko otwartej przesłony aby zmniejszyć głębię ostrości a jeżeli chce by wszystko wyszło ostro otworzy przysłonę najmniej. Źrenice u psów także maja zdolność rozszerzania i zwężania, ale nigdy nie będą w stanie dorównać naszej.

W oku psa tak jak i u człowieka możemy wyróżnić pręciki i czopki różnica polega na ich rozmieszczeniu i ilości. Siatkówka jest zdominowana przez pręciki. W oku psa jest jeszcze dodatkowa struktura ułatwiająca widzenie w mroku, która nie występuje u nas. Niejednokrotnie zauważyliście, że oczy psa połyskują w świetle reflektorów żółtym albo zielonym blaskiem. Ten kolor pochodzi ze znajdującej się za siatkówką i odbijającej światło makaty. Przechwytuje ona i kieruje z powrotem na siatkówkę promienie świetlne, które nie zostały wychwycone przez komórki światłoczułe. Fotoelektryczna aktywność makaty daje efekt fluorescencyjny, który dodaje blasku i lekko zmienia kolor odbitego światła. Z powodu różnicy w kierunkach światła padającego bezpośrednio na siatkówkę i światła odbitego powstający obraz jest rozmyty. Ostrość obrazu to jest cena jaką trzeba zapłacić za zdolność widzenia w mroku.

W ludzkim oku za ostrość widzenia odpowiada soczewka, która dzięki drobnym mięśniom może zmieniać kształt spłaszczając się kiedy przedmiot jest bliski lub wyokrąglają, kiedy jest daleko. Psy nie mogą w taki sposób jak ludzie zmieniać kształtu soczewki ale najprawdopodobniej podobnie jak koty mogą wydłużać lub skracać całą gałkę oczną. Wzrok, ostrość widzenia jest gorsza niż u człowieka. Ostatecznie efekt jest zbliżony do tego, jaki my osiągamy, patrząc się przez celofan lub delikatną gazę. Dysponując pewną wiedzą o ostrości wzroku psa, możemy wytłumaczyć niektóre jego zachowanie. Psy szybciej zauważą przedmioty, osoby w ruchu i na podstawie sposobu poruszania się określają kto się rusza.

U psów widzenie kolorów nie jest tak doskonałe jak u człowieka, a to z powodu mniejszej ilości czopków. U człowieka rozwinęły się trzy rodzaje czopków, które reagują na barwy: niebieską /najkrótsze fale/; zieloną /fale średnie/ i pomarańczową /fale najdłuższe/. Połączenie wszystkich czopków daje człowiekowi widzenie szerokiej palety barw od fioletu, poprzez niebieski, niebieskozielony, zielony do żółtego, pomarańczowego i czerwonego.

W oku psa znajdują się tylko dwa rodzaje czopków. Pierwsze reagują na barwę niebieską i są niemal identyczne jak w oku człowieka, drugie na barwę żółtą czyli, jeżeli chodzi o nasze możliwości percepcyjne, pomiędzy naszymi receptorami barwy zielonej i pomarańczowej. A z tego wynika, że psy są znacznie mniej wrażliwe na kolor czerwony niż my.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Santa Barbara wykazali, że psy rozróżniają kolory, tyle że widzą ich znacznie mniej niż człowiek. W tęczy, zamiast widzieć fiolet, błękit, zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty - wpadający w brąz i bardzo ciemny szary. Uogólniając można powiedzieć ze psy widzą świat na żółto i niebiesko.

Takie kolory jak: zielony, żółty i pomarańczowy postrzegają jako żółtawe, a fioletowy i niebieski jako niebieski. Niebieskozielony to dla nich szary. Czerwony dla psów to kolor trudny odbierają go jako ciemnoszary, a może czarny.

Psy nigdy w takim stopniu nie polegają na wzroku jak ludzie. Wzrok bardziej służy psu do potwierdzenia tego o czym już wie, bazując na zmysłach węchu i słuchu.

Różne rasy psów mają różne kształty i rozmiary oczu, mają także inna budowę siatkówki oka. Psy z długimi nosami mają ,,domieszkę wzrokową", która biegnie wzdłuż siatkówki i daje im bardzo szerokie pole dobrego widzenia. Te z krótkimi nosami natomiast, posiadają ,,skupienie pola"- położoną centralnie plamkę do trzech razy gęstszą niż domieszka wzrokowa- dające im możliwość widzenia detali podobnie jak ludzie.

Niektóre razy, szczególnie te z najlepszym wzrokiem, mają pole widzenia do 270° (podczas gdy ludzie mają 180°), chociaż szerokogłowe rasy z krótkimi nosami mają znacznie węższe pole widzenia - 180°.

Szczenięta zawsze rodzą się ślepe i głuche; zarówno oczy, jak i uszy zaczynają się otwierać pomiędzy 9 a 14 dniem życia.

Choroby oczu

1) podstawowe objawy chorób oczu

Możesz podejrzewać, że z oczami Twojego pupila coś się dzieje, gdy zauważysz: - dziwne i w nadmiernych ilościach wydzieliny (łzy, ropa, śluz) i utrzymuje się to dłużej niż 2-3 dni - że twój pies mruży lub zamyka oczy - źrenice są szeroko rozwarte i nie reagują na światło - że spojówki są mocno zaczerwienione.

Po zauważeniu tych objawów skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

2) choroby genetyczne oczu (WAŻNE DLA HODOWCY)

jak dziedziczone są wady?

Znane wzorce dziedziczenia:

Autosomalne recesywne

Chore szczenię musi otrzymać po jednej kropli wadliwego genu od obojga rodziców. Rodzice będą w tym wypadku nosicielami, bądź chorymi zwierzętami. Nosiciele nie SĄ chorzy, ale przekazują wadliwy gen odpowiedzialny za chorobę.

A - gen prawidłowy, a - gen recesywny zmutowany (niesie chorobę)

Genotypy rodziców

AA (zdrowy) AA (zdrowy)
Aa (nosiciel) AA (zdrowy)
Aa (nosiciel) Aa (nosiciel)
AA (zdrowy) aa (chory)
Aa (chory) aa (chory)

Genotypy potomstwa

100% AA (zdrowe)
50% AA (zdrowe) 50% Aa (nosiciele)
25% AA(zdrowe) 25% aa (chore) 50% Aa (nosiciele)
100% Aa (nosiciele)
100% aa (chory)

Autosomalne dominujące

W tym przypadku obecność pojedynczego wadliwego genu powoduje chorobę. Nie ma tu nosicieli genu, psy są albo zdrowe, albo chore.

D - gen prawidłowy, B - gen nieprawidłowy powodujący chorobę

Genotypy rodziców

DD (zdrowy) DD (zdrowy)
DD (zdrowy) DB (chory)
DB (chory) DB (chory)
DB (chory) BB (chory)
BB (chory) BB (chory)

Genotypy potomstwa

100% DD (zdrowe)
50% DD (zdrowy) 50% DB (chory)
25% DD (zdrowy) 25% DB (chory) 50% DB (chory)
100% DB (chory)
100% BB (chory)

Dziedziczenie związane z chromosomem płciowym X

Oznacza to, że gen niosący chorobę znajduje się na chromosomie X. Nosicielami tej mutacji są osobniki żeńskie, męskie mogą być tylko zdrowe lub chore. U nosicieli genu (suki) choroba np. w przypadku PRA się pojawi, ale nie w takim stopniu jak u osobnika chorego.

Choroby przedniego odcinka

a) dystrofia rogówki (Corneal Dystrophy)

Jest to dziedziczona nieprawidłowość, która ma wpływ na jedną lub więcej warstw rogówki. Pojawia się w obu gałkach oczu zwykle symetrycznie. Powstaje na wskutek zaburzenia metabolizmu komórek rogówki. Np. na wskutek zaburzenia metabolizmu lipidów (tłuszczy) w obrębie rogówki dochodzi do gromadzenia się złogów (kryształów) tłuszczu, najczęściej cholesterolu. Przewlekłe lub powtarzających się płytkie owrzodzenia mogą spowodować, w zależności od warstwy rogówki dotkniętych:

Epithelial dystrophy (dystrofia nabłonka) powoduje bolesne płytkich nadżerki / owrzodzenia (erosions / ulcersation) nabłonku przednim rogówki.

Epithelial/stromal dystrophy (dystrofia guzowata (stromal) nabłonka) Zmiany są zlokalizowane w szczególności - w górnej części rogówki (tuż pod powierzchnią przednią nabłonka). Pojawiają się zazwyczaj białawe krystaliczne złogi lipidów zazwyczaj cholesterolu w wyniku zaburzenia normalnego metabolizm lipidów w rogówce. Zmiany te zazwyczaj nie powodują problemów. Można zauważyć białe szary nieprzezroczystości w 1 lub obydwóch oczach psa.

Endothelial dystrophy (dystrofia śródbłonka - dystrofia tylnego nabłonka) wpływa z zaburzenia funkcji w komórkach śródbłonka. Wynikiem tego jest gromadzenie się płynu w rogówce (obrzęk rogówki), która zazwyczaj zmienia przejrzystość rogówki i może zmniejszyć ostrość widzenia. Pojawiają się również owrzodzenia.

Jak jest dystrofia rogówki dziedziczona?

U rasy siberian husky wykazano, że dystrofia rogówki dziedziczona jest w sposób autosomalno recesywny cechę, u niektórych ras dziedziczenie jest związane z płcią. Niemniej sposób dziedziczenia u innych ras nie został jeszcze zidentyfikowany.

Postępowanie

Przy większości zmian związanych z tą chorobą nie wpływa na widzenie.

Zmiany, owrzodzenia na przednim odcinku nabłonka mogą czasem powodować bolesność. W przypadku zmian na śródbłonku z powodu zbierania się płynu może nastąpić zaburzenie widzenia, bolesne owrzodzenia i grudki.

Rozpoznanie nie jest łatwe ze względu na to, że nie jest to bardzo dobrze znana grupa chorób oraz na podobieństwo objawów klinicznych, obszary występowania i zmiany podobne do inny schorzeń.

Leczenie

Przy zmianach płytkich nabłonka, przednich warstw nabłonka ponieważ dla psa może to być bolesne postępowanie medyczne ma na celu wyeliminowanie uszkodzeń. Będzie to wymagało leków podawanych do oka. Leczenia chirurgicznego może być wymagane, jeśli utrzymuje się chroniczny dyskomfort. W przypadku stroma dystrofii ponieważ nie powoduje żadnego dyskomfortu, ani zmian w widzeniu nie wymaga leczenia. W dystrofii śródbłonka nie jest konieczne leczenie we wczesnym stadium choroby. Ponieważ obrzęk w rogówki u sów może się rozwijać i powodować bolesne nadżerki podaje się odpowiedni lek do oczu oraz leczy powstałe zmiany. Istnieją zabiegi chirurgiczne, które mogą być wykonywane przez lekarza weterynarii, jeżeli nadżerki się utrzymują lub często nawracają pomimo terapii medycznej.

Dla hodowcy

Psy dotknięte ta chorobą nie powinny być używane w hodowli.

1) podstawowe objawy chorób oczu

Możesz podejrzewać, że z oczami Twojego pupila coś się dzieje, gdy zauważysz:
- dziwne i w nadmiernych ilościach wydzieliny (łzy, ropa, śluz) i utrzymuje się to dłużej niż 2-3 dni
- że twój pies mruży lub zamyka oczy
- źrenice są szeroko rozwarte i nie reagują na światło
- że spojówki są mocno zaczerwienione.

Po zauważeniu tych objawów skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

b) dwurzędowość rzęs (Distichiasis) i PPM

Schorzenie polega na niewłaściwym umiejscowieniu rzęs. Rzęsy rosną w kierunku gałki ocznej, prze co mogą ja podrażniać. Stopień nasilenia choroby może być różny . Czasem występuje jedynie w postaci pojedynczej rzęsy nie urażającej gałki ocznej i nie dający żadnych objawów klinicznych aż po cały rząd rzęs silnie drażniących oko. W ostrej formie może wywołać podrażnienie oka, a przy stałym podrażnianiu stan zapalny oczu a nawet ślepoty.

Postępowanie

Gdy rzęsy ocierają twardówkę konieczna bywa interwencja weterynarza, która najczęściej polega na wymrażaniu dodatkowego rzędu rzęs. Ponieważ leczenie jest łatwe a komfort zwierzęcia zachowany psy z tym schorzeniem dopuszcza się do hodowli, przy czym zaleca się nie kojarzenie dwóch ze sobą dotkniętych tą chorobą psów.

c) wady powiek

Ectropion - wywinięcie powieki na zewnątrz gałki ocznej.

Tu powieka wywija się na zewnątrz, co powoduje ból i nadmierne wystawienie gałki ocznej na czynniki atmosferyczne. Nieprawidłowo ustawione brzegi powiek utrudniają odpływ łez oraz powodują złe zwilżanie rogówki oka. Stan taki doprowadza do podrażniania rogówki oka, stanów zapalnych i objawia się nerwowym zachowaniem psa. Problemy związane z tą chorobą pojawiają się do 6 miesiąca życia psa.

Zaćma dziedziczna

Sposoby dziedziczenia nie zostały do końca poznane. Prawdopodobnie na taki układ powieki ma wpływ wiele genów, które jednocześnie wpływają na skórę i inne struktury twarzy i głowy oraz uformowania czaszki. Postępowanie Schorzenie to zwiększa narażenie oka psa na bakteryjne i alergiczne zapalenie spojówek. Może rozwinąć się szereg chorób z powodu zmniejszonej wydajności nawilżania i czyszczenia rogówki Przy łagodnej formie schorzenia leczenie może nie być konieczne lub obejmować podawanie leków na stany zapalne i podrażnienia. Całkowite wyleczenie jest możliwe tylko chirurgiczną korekcją powieki, która ulega wywijaniu (usunięcia niewielkiej klina tkanki z marginesu powieki).

Ze względu na dziedziczny charakter choroby, psy u których wystąpiło ectropion powinny być wykluczone z hodowli.

Entropion - wywinięcie powieki w stronę gałki ocznej.

Schorzenie dotyczy najczęściej dolnej powieki, choć zdarzają się także wady górnej powieki a nawet obu powiek. Powoduje to, że sierść dosłownie "wchodzi w oczy" - włosy z powiek cały czas dotykają rogówki i powodują jej podrażnienie.

Zaćma dziedziczna

Sposoby dziedziczenia nie zostały do końca poznane. Prawdopodobnie na taki układ powieki ma wpływ wiele genów, które jednocześnie wpływają na skórę i inne struktury twarzy i głowy oraz uformowania czaszki.

Postępowanie

Problemem jest zazwyczaj widoczny przed pierwszym rokiem życia. Dyskomfort związany z entropion powoduje zwiększone łzawienie i mruganie. Pies może być wrażliwy na światło i trzeć oczy. Przewlekłe podrażnienie mogą powodować zmiany w rogówce, które są bolesne, a jeśli są nie leczone mogą wpłynąć na sposób widzenia.

Praktycznie jedynym sposobem leczenia entropium jest operacyjna korekcja powieki, która zmienia ułożenie powieki. Jeśli to możliwe najlepiej jest opóźnienie zabiegu do dorosłego psa, gdyż podczas etapu wzrostu jest od struktury twarzy nadal rosną i się zmieniają. Ponadto może być wymagana więcej niż jedna operacja. Lepiej wykonać operację zachowawczo i powtórzyć operację później w razie potrzeby. Ze względu na dziedziczny charakter choroby, psy u których wystąpiło entropium powinny być wykluczone z hodowli.

d) katarakta (HC)

Zaćma to zmętnienie lub utraty przejrzystości całej lub tylko fragmentów soczewki z oka. Może prowadzić do osłabienia wzroku lub nawet całkowitej ślepoty. U psów wyróżnia się zaćmę wrodzoną, dziedziczną, starczą oraz wtórną. Najczęściej u psów występuje dziedziczna, rzadziej wtórna (będąca skutkiem innych chorób np. Cukrzycy , czy PRA) oraz zaćma starcza. Zaćma dziedziczna Jest dziedziczona w prosty recesywny sposób. Jest choroba przewlekłą rozwijającą się latami. . pierwsze objawy mogą pojawiać się między 1 a 7 rokiem życia i dotyczyć jednego lub obydwu oczu. Początkowo jest to pojedyncze punktowe zmętnienie (widoczne jedynie w badaniu okulistycznym) wówczas pies nie ma żadnych problemów z widzeniem i zachowuje się normalnie. Choroba może zatrzymać się na tym etapie albo dalej rozwijać i pojawiać się kolejne zmętniałe punkty, aż czasem dojdzie do zmętnienia całej soczewki i całkowitej ślepoty. Łatwo wówczas zauważyć zmieniony wygląd oka, w którym widać mlecznobiała soczewkę, a niekiedy silne rozszerzenie źrenicy. Postępowanie Zależy od tego, czy zmiany są zlokalizowane na małym, czy dużym obszarze, oraz czy są one na jednym lub obu oczach. Niewielka zaćma w jednym oku nie będzie miała wpływu na widzenie psa, inaczej jest gdy zmiany są duże i prowadzą do ślepoty. Niemniej ostre zmysły węchu i słuchu powodują, że psy mogą bardzo dobrze zrekompensować wizualnego trudności, szczególnie w znanym otoczeniu. W rzeczywistości właściciele mogą być nawet nieświadomi takiego stopnia utraty wzroku. Możemy pomóc niedowidzącemu psu poprzez rozwój regularnych tras do wykonywania, utrzymywania stałości w okolicy jakiej przebywa pies i wprowadzenie wszelkich niezbędnych zmian stopniowo. Zaćmę można podejrzewać, gdy pies ma trudności z widzeniem i/ lub można zauważyć przebarwienia oka u psa. Lekarz weterynarii będzie mógł zobaczyć objawy zaćmy ophthalmoscopem. Nawet gdy nie zauważamy zaburzenia widzenia, zaćma może być odkryta przez rutynowe badanie okulistyczne. Zaćma mogą zostać usunięta chirurgicznie. Decyzję podejmuje się w oparciu o kilka czynników, takich jak stopień uszkodzenia wzroku, i temperamentu psa (aby zapobiec problemom pooperacyjnym, pies musi być spokojny i współpracy, zwłaszcza w pierwszym tygodniu po zabiegu).

Rozsądne jest założenie że zaćma jest dziedziczona zwłaszcza, gdy przyczyna nie może być zidentyfikowana. Ponieważ niektóre przypadki zaćmy nie powodują objawów klinicznych to warto raz w roku badać okulistycznie psa (zwłaszcza rasy u których stwierdzono takie przypadki). Psy (rodzice, potomstwo), u których zdiagnozowano zaćmę dziedziczną nie powinny być używane w hodowli.

Choroby tylnego odcinka oka

a) choroby genetyczne wrodzone (CEA, RD)

Choroby genetyczne wrodzone (CEA, RD), czyli choroby ujawniające się zaraz po urodzeniu szczeniaka. Nie obserwuje się narastania choroby wraz z wiekiem. CEA (coli eye anomaly) - niedorozwój naczyniówki

Wada wrodzona występująca u owczarków szkockich, szetlandzkich, border i mieszańców tych ras. Jest zaburzeniem głębokich struktur oka. Dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. W zależności od stopnia uszkodzenia podczas rozwoju embrionalnego, a w wyniku tego zmian klinicznych rozróżniamy trzy postacie:

1) Łagodna, zmiany dotyczą warstwy naczyniowej oka, w centralnej jej części obserwuje się zmiany koloru i pigmentacji. Większość psów z tą wadą funkcjonuje normalnie, czasem w wieku dorosłym może być nierozpoznawalna, ale nadal psy takie są nosicielami genu CEA, dlatego powinny być eliminowane z hodowli. 2) Druga postać oprócz opisanych powyżej zmian w tarczy nerwu wzrokowego stwierdza się dodatkowe uszkodzenia (25%). 3) W tej formie następuje rozwarstwienie siatkówki, wylewy krwi, naczynia krwionośne dla oka są cienkie, zniekształcone i ostatecznie zanikają. W tej postaci stwierdza się również nieprawidłową budowę twardówki, naczyniówki i siatkówki oka (7%).

Postępowanie

Choroba nie jest uleczalna. Drobne zmiany mogą być wykryte ophthalmoscopem już od 3miesiaca., szczeniaki zagrożonych ras powinny być badane w wieku 5-6 tygodni, a ze względu na dziedziczność tej choroby zwierzęta nawet z niewielkimi zmianami powinny być wykluczane z hodowli.

RD (retinal dysplasia) - dysplazja siatkówki

W dysplazja siatkówki to zaburzenia rozwoju siatkówki, obecne przy urodzeniu. Choroba może być dziedziczona, lub może być uzyskana w wyniku zakażenia. U wielu ras, dziedzictwo zostało wykazane lub podejrzewa się, że jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. ale w wielu krajach ten sposób nie został ustalony.

Są trzy postacie kliniczne: - jedno lub wieloogniskowa (pojedyncze zmiany, nie zaburzają w większym stopniu widzenia) - geograficzna (zmniejszenie widzenia) - całkowita z odklejeniem siatkówki (zmiany obejmują duże obszary, a nawet zajmują siatkówkę całkowicie, utrata wzroku) Dysplazję siatkówki zaobserwowano w wielu innych rasach, w tym Akita, Beagle, belgijski malinois Border Terrier, bull dog, Cairn terrier, Cavalier King Charles Spaniel, owczarka niemieckiego, Gordon setter, Dog, norweski elkhoun, Owczarek staroangielski Bobtail, Welsh Corgi Pembroke, Rottweiler (fałdami), samoyed, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Sussex spaniel.

Postępowanie

Choroba jest obecna od urodzenia. Już w 3 do 4 tygodnia życia, hodowcy mogą zauważyć, że młodych są mniej aktywne i szukają ,uderzają o coś. Lekarz weterynarii może zbada oczy psa ophthalmoscopem w 12 do 16 tygodnia życia, kiedy pies ma już j dojrzałą siatkówkę. U mniej poważnie narażony młodych l w pierwszym stopniu choroby zaburzenia behawioralne mogą być niezauważalne i wówczas badaniem oczu można stwierdzić chorobę.

Nie ma leczenia dysplazji siatkówki. Niemniej dzięki ostrym zmysłom węchu i słuchu, psy mogą zrekompensować bardzo dobrze trudności w wyniku utraty dobrego widzenia, a szczególnie w znanym otoczeniu. Możesz pomóc niedowidzącemu psu poprzez wykonywanie z psem regularnych tras, i jak to możliwe, wprowadzenie wszelkich niezbędnych zmian stopniowo. Psy z geograficznych Lu całkowitą RD nie powinny być hodowane. Sytuacja jest mniej wyraźne w tych rasach , gdzie występuje pierwsza forma, gdyż jej związek z pozostałymi formami i dziedziczeniem nie jest do końca znana.

b) choroby genetyczne niewrodzone (PRA, RPDE)

Choroby te dotyczą tylnego odcinka oka w związku z tym nie są przez dłuższy czas zauważalne. Dlatego celem wykrycia tych chorób bada się psa raz w roku psa w wieku 2-5 lat.

PRA (progressive retinal atrophy) - postępujący zanik siatkówki.

Choroba spowodowana mutacjami genów odpowiadając za fizjologiczne funkcje komórek receptorowych siatkówki. Może być dziedziczona na trzy sposoby: autosomalnie recesywnie, autosomalnie dominująco lub poprzez dziedziczenie związane z chromosomem płciowym X (patrz artykuł jak są dziedziczone wady). Choroba ta może występować u wielu ras. W Polsce najczęściej diagnozowane z tą chorobą są psy rasy: pudel, sznaucer, labrador i golden retriever.

Choroba ta może występować w dwóch postaciach:

- GPRA(generalised - progressive retinal atrophy) uogólniony postępujący zanik siatkówki.

Charakteryzuje się późnym początkiem objawów: generalnie utrata wzroku jest zauważalna między 2 i 5 rokiem (w zależności od rasy) prowadząca do całkowitej ślepoty w ciągu roku. Widzenie peryferyjne jest stracone w pierwszej kolejności.

- RPDE (retinal pigment epithelial dystrophy) - dystrofia nabłonka barwnikowego siatkówki.

W tej formie degeneracja receptorów następuje w centralnej część siatkówki. Choroba powoduje uszkodzenie komórek , które nie mogą dostatecznie szybko rozkładać zużytych fragmentów, ani też wytwarzać nowych. W wyniku rozwoju tego schorzenia fotoreceptory degenerują się co powoduje pogorszenie wzroku . chore zwierzęta trącą możliwość widzenia centralnego i pozostaje im widzenie peryferyjne. Utrata widzenia następuje znacznie wolniej niż w ogólnych PRA, bez wstępnej ślepoty.

Występuje u Pon (pierwszy raz stwierdzona u tej rasy w Szwecji), border coli, briard.

Postępowanie

Początkowo nie ma żadnych oczywistych zewnętrznych zmian w widzeniu. Można zauważyć, że t pies ma trudności, kiedy światła są wyłączone, na zewnątrz lub w nocy. Jeśli podejrzewasz, że twój pies ma zaburzenia widzenia, twój lekarz weterynarii będzie szukać nieprawidłowości z ophthalmoscopem. PRA może być także wykryty przez electroretinogram (ERG), wtedy kiedy pies nie ma jeszcze żadnych wyraźnych trudności z widzeniem (dostępne u specjalisty).

Są też dostępne testy genetyczne dla różnych form PRA. Zaletą tego badania jest to, że można zidentyfikować psy, u których wzrok jest nienaruszony, ale które są nosicielami choroby. Można je wykonać w każdym wieku (nawet szczenięta), Testy te można wykonać w dwóch laboratoriach na świecie:

Laboratorium Optigen w USA

Laboratorium Laboklin w Niemczech

W obydwu przypadkach należy pobrać u weterynarza krew do specjalnej probówki (w Laboklin istnieje możliwość pobrania wymazu z policzka), wypełnić odpowiedni formularz i wysłać na wynik czeka się około tygodnia do 3 tygodni.

Możliwe wyniki :

prcd PRA czysty - geneotyp A (Optigen) N/N (Laboklin)

prcd PRA nosiciel - genotyp B (Optigen) N/PRA (Laboklin)

prcd PRA chory - genotyp C (Optigen) PRA/PRA (Laboklin)

Choroby nie można wyleczyć. Stopień uszkodzenia wzroku różni się w zależności od rasy i szczególnego rodzaju zwyrodnienie siatkówki, ale najbardziej dotknięte psy zostaną ostatecznie całkowicie niewidome. Dzięki ostrym zmysłom węchu i słuchu, psy mogą zrekompensować te braki bardzo dobrze, a szczególnie w znanym sobie otoczeniu, dlatego właściciele mogą nawet być nieświadomi tego stopnia utraty wzroku. Możesz pomóc też swojemu psu poprzez rozwój regularnych tras do wykonywania, utrzymywania spójnego otoczenia, wprowadzenie wszelkich niezbędnych zmian stopniowo.

Sposobem ograniczenia występowania tej choroby jest wykonywania dokładnego badania okulistycznego bądź testu genetycznego u wszystkich psów, które przeznaczone są do hodowli.

Gdzie badać?

Aby zbadać oczy i uzyskać certyfikat badań można udać się do następujących weterynarzy:

dr Zdzisław Kiełbowicz, Wrocław
Akademia Rolnicza we Wrocławiu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra i Klinika Chirurgii, Plac Grunwaldzki 51, Wrocław,
tel. (071) 320-53-40
Lecznica ul. Karłowicza 36, Zalesie, Wrocław; tel. (071) 348-39-58

lekarz wet. Jacek Garncarz, Warszawa
ul. Zdrojowa 12, 02-927 Warszawa, tel. (0-22) 858-80-62, 0-601-30-80-80,web
Na zdjęciach z lewej strony pan Jacek Garncarz podczas badań w Związku Kynologicznym w Szczecinie

dr Jacek Madany, Lublin
Akademia Rolnicza w Lublinie, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych Zwierząt, ul. Głęboka 30, 20-612 Lublin, tel. (0-81) 445-61-84

dr Ireneusz Balicki, Lublin
Akademia Rolnicza, Katedra i Klinika Chirurgii Zwierząt, ul. Głęboka 30, 20-612 Lublin, tel. 0-603-066-376 Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna TEST, Jana Sawy 5/8a, Lublin, tel. (081) 525-70-66

Poza tym certyfikat o badaniu oczu można uzyskać w Niemczech. Badania oczu są organizowane na wystawach międzynarodowych w Niemczech. Koszt takiego badania wynosi około 31 Euro (tyle kosztowało to badanie na wystawie w Rostocku w 2004 roku). W Polsce koszt takich badań wynosi od 100 do 150 zł.

Dokument dodatkowy.pdf

Informacje pochodzą ze stron:

upei.ca
cztery-lapy
psyimy
golden.retriever
malamuty.om.pl
klubmolasa.pl
garncarz.pl
atvn.pl

`

Crufts 2009 Rezultaty - leonbergery

Sędzia: Mrs C Peters

Zwycięzca Rasy (Best of breed)

CH/IR CH DEBBOLLINBY VOGUE FOR LIONSLORD - Suka
Właściciel: MR N & MRS A HOLLIDAY

Najlepsze szczenię (Best puppy)

CONDALF BALDUR - Pies
Właściciel: MRS R WALKER

Dog challenge certificate

SALJAY DON'T LOOK BACK - Pies
Właściciel: MRS S A SANDALLS

Bitch challenge certificate

CH/IR CH DEBBOLLINBY VOGUE FOR LIONSLORD - Suka
Właściciel: MR N & MRS A HOLLIDAY

Rezerwowe Dog challenge certificate

CH KWENOBE BALFEN HULLANTA JW ShCM - Pies
Właściciel: MR P & MRS B HELLEWELL

Rezerwowe Bitch challenge certificate

CH STORMCHASER ANOUSHKA JW - Suka
Właściciel: MISS S BRAILSFORD

klasy, miejsca, psy.

VETERAN - Dog, obecne: 5, Abs:1
1st - SALJAY DON'T LOOK BACK (MRS S A SANDALLS)
2nd - DAJEAN DANCING BEAR FOR BEENPEA (MS L E BANCROFT)
3rd - VANNROY KJALARNES CONJURER (MRS R WALKER)
Res - NUMPHRA KNOTTA NUVVA WON AT AUSBODEN (MR D A & MRS E D GUY-HALKE)

SPECIAL PUPPY - Dog, obecne: 8, Abs:0
1st - CONDALF BALDUR (MRS R WALKER)
2nd - DAVENHEATH COURT JESTER (MR D & MRS H, MR T & MRS G NIALL & ROTHERY)
3rd - AMATHUS NEBRASKA (MRS S M THOMAS)

SPECIAL JUNIOR - Dog, obecne: 5, Abs:0
1st - ARCANINE DAXOS (MR A M MURPHY)
2nd - DETRAH HARRY'S LEGACY (MR P A EYMOR)
3rd - DEBBOLLINBY EYE ON THE PRIZE JW (MR R L & MRS P A CROSS)
Res - COOMBEVALLEY EDGAR (J PUGH)
VHC - WOLFEN GLORY'S SPIRIT (MRS K HAY)

YEARLING - Dog, obecne: 8, Abs:0
1st - TARKALEOES BLACK PEARL FOR LIONSLORD NAF (MR N & MRS A HOLLIDAY)
2nd - VANNROY MISTER MAGIC FROM KUMAMATATA JW (MR L & MRS J STRUDWICK)
3rd - IR CH TARKALEOES ATLANTIC TED (MR J & MRS S TREACY)
Res - TARKALEOES SNEAKING COVE AT TWILIGHTS (MR M & MRS H HUBBARD)
VHC - WOLFEN GLORY'S SPIRIT (MRS K HAY)

POST GRADUATE - Dog, obecne: 13, Abs:1
1st - KITARN ZOHAR JW (MR R & MRS B KINSEY & BODLE)
2nd - LEOVANNAS FIRST CLASS LAD (MRS C GEORGE)
3rd - GHYLLADARE HEIDENDORF (MS J EVANS)
Res - DAJEAN JACK DANIELS WITH BEENPEA (MS L E BANCROFT)
VHC - OLDHOLBANS JOKERS COMEDIAN (MRS M A JEPHCOTT)

LIMIT - Dog, obecne: 18, Abs:3
1st - HAZELCRAIG TALAMAZAM SHCM (MRS J S YOUNG-BALLINGER)
2nd - BAVARUKI FORMIDABLE OLDHOLBANS (MRS S A SEVASTOPULO)
3rd - SYLBERT EMPEROR RIDGE AT SANCHOLEES (MR P & MISS K HAYDEN & DUNN)
Res - CASPAR H BORA Z MILOTICEK AT JANTONELY (MR G A & MRS J WILSON)
VHC - ILLELEONI MR MONTGOMERY (MISS K ABBOTTS)

OPEN - Dog, obecne: 13, Abs:4
1st - CH KWENOBE BALFEN HULLANTA JW ShCM (MR P & MRS B HELLEWELL)
2nd - SEAXA X MEN (MRS A BURRELL)
3rd - ENGELBEN YOUVE GOT A FRIEND (MRS H J BROWNE)
Res - CH KUMAMATATA AWESOME BOY FOR LIONSLORD (MR N & MRS A HOLLIDAY)
VHC - DAVENHEATH BENEDICT BLUE (MR D & MRS H, MR T & MRS G NIALL & ROTHERY)

GOOD CITIZEN DOG SCHEME - Dog, obecne: 8, Abs:2
1st - HAZELCRAIG TALAMAZAM SHCM (MRS J S YOUNG-BALLINGER)
2nd - INT/IR CH JAKAMAK COOL HAND LUKE (MS J B MILES)
3rd - STORMCHASER TA PINU JW (MRS L HODGE)
Res - BRYNARIAN SAMBUCUS (MS L BALDWIN)
VHC - DAJEAN JACK DANIELS WITH BEENPEA (MS L E BANCROFT)

Suka

VETERAN - Bitch, obecne: 5, Abs:1
1st - LEOTROY DRAGON BREEZE AVEC SHAROB (MR & MRS S J HURREN)
2nd - FORTNAGAEL ERRINGOLD (MR D & MRS M MACNIVEN)
3rd - ILANDRE BETTY BOO OVER VANNROY ( MISS C J D'ARCY-MASTERS)
Res - MARYMEAD TRULY SCRUMPTIOUS (THE LATE D A & B A DRAKE)

SPECIAL PUPPY - Bitch, obecne: 12, Abs:3
1st - ARCANINE GYLIPPUS (MRS S A SEVASTOPULO)
2nd - PRIDEOFELSA ISLE OF SKYE (MR D & MRS C GLASS)
3rd - CONDALF EILINA (MRS P WHITE)
Res - JOCOLDA SWAROVSKI TO

SPECIAL JUNIOR - Bitch, obecne: 11, Abs:0
1st - COOMBEVALLEY ELEXUS (MR M B & MRS A NEWMAN)
2nd - COOMBEVALLEY EMMA AT BRYNARIAN (MS L BALDWIN)
3rd - COOMBEVALLEY EBONY AT STARLAKE (MRS F PARRY)
Res - PRIDEOFELSA ISLE OF SKYE (MR D & MRS C GLASS)
VHC - DETRAH ASHERA (MRS H & MISS S EYMOR)

YEARLING - Bitch, obecne: 17, Abs:5
1st - LIONSLORD ALWAYS 'N'FOREVER WITH PANELMA (MRS M BRYANT)
2nd - DIDLEO STARRY NIGHTS (MISSES G & T THOMAS)
3rd - COOMBEVALLEY EBONY AT STARLAKE (MRS F PARRY)
Res - GHYLLADARE NAIVASHA DEEVON OF SIMDEN (MRS J COLE)
VHC - CLUNKAMOOR IN THE PINK (MS C & MR S FRANCES & BROWN)

POST GRADUATE - Bitch, obecne: 17, Abs:4
1st - ENGELBEN CALYPSO DREAM (MRS T & MR M A SLATER)
2nd - ACORN'S HAND ACROSS THE SEA TO OLDHOLBANS (IMP USA) (MRS S A SEVASTOPULO)
3rd - KINGHERN CLOUDED YELLOW IN PRIDEOFELSA SHCM (MISS ES MACDOUGALL)
Res - WOLFEN DREAM LADY IN RED JW (MRS K HAY)
VHC - DRAGONSFIELD THAT'S ME (MR G & MRS M BUTTERFIELD)

LIMIT - Bitch, obecne: 17, Abs:5
1st - STORMCHASER FIRST LOVE (MRS L HODGE)
2nd - A BEAUTIFUL STRANGER OF NEW WIND FOR LIONSLORD (MR N & MRS A HOLLIDAY)
3rd - KITARN JEZEBEL JW (MR R & MRS B KINSEY & BODLE)

OPEN - Bitch, obecne: 13, Abs:5
1st - CH/IR CH DEBBOLLINBY VOGUE FOR LIONSLORD (MR N & MRS A HOLLIDAY)
2nd - CH STORMCHASER ANOUSHKA JW (MISS S BRAILSFORD)
3rd - KWENOBE BALFEN CHERIKA AT RIDINGBANK (MI

GOOD CITIZEN DOG SCHEME - Bitch, obecne: 5, Abs:0
1st - DRAGONSFIELD THAT'S ME (MR G & MRS M BUTTERFIELD)
2nd - KINGHERN CLOUDED YELLOW IN PRIDEOFELSA SHCM (MISS ES MACDOUGALL)
3rd - PRIDEOFELSA

O wystawie Crufts

Crufts - coroczna międzynarodowa wystawa psów rasowych, organizowana przez Kennel Club (UK), aktualnie (2007) przez cztery dni każdego marca na terenie National Exhibition Centre (NEC) w Birmingham, Wielka Brytania. Jest to największa na świecie wystawa psów rasowych, odnotowana w Księdze rekordów Guinessa. Crufts składa się z kilku konkurencji trwających równocześnie. Główną konkurencją jest walka o tytuł Best in Show - najwyższe wyróżnienie dla psa i jego właściciela.

Walka o tytuł Best in show

Crufts nie jest wystawą dostępną dla wszystkich - psy muszą zakwalifikować się poprzez jeden z następujących sposobów: - zwyciężyć na wytypowanych wystawach kwalifikacyjnych w roku poprzedzającym wystawę:
- otrzymując tytuł najlepszego psa lub suki w rasie lub najlepszego juniora w rasie:
- otrzymać zaproszenie, przeznaczone dla psów z tytułem interchampiona lub championa wystawowego organizacji kynologicznej mającej umowę z KC:
- otrzymać zwycięstwo w swojej klasie na Crufcie w roku poprzednim.
Psy rywalizują ze sobą w systemie hierarchicznym, rozpoczynając od walki w ramach tej samej rasy.

W rasie

Psa można zgłosić do więcej niż jednej z kilkunastu klas obowiązujących na angielskich wystawach. Sędzia wybiera pięć lokatowych psów w klasie a opisuje pierwsze dwa, nie przyznając ocen. CC przyznawane jest jedno na płeć, do porównania wchodzą wszystkie psy, ze wszystkich klas, które otrzymały lokatę pierwszą, res CC przyznawane jest na takich zasadach jak res. CACiB. Wybierane jest także najlepsze szczenię wystawy (są dwie klasy szczeniąt). W w końcu sędzia przyznaje tytuł Zwycięzcy Rasy i Najlepszego Szczenięcia. Psy mogą też rywalizować w klasach weteranów, Spec puppy, Spec junior, Spec yearling, Post grad, Mid limit, Limit i Open. Każdy tytuł zwycięzcy klasy jest przyznawany raz dla psa i raz dla suki.

W grupach

Zwycięzcy każdej rasy rywalizują o tytuł Zwycięzcy Grupy, W Wielkiej Brytanii podział na grupy jest inny niż obowiązujący w FCI, jest ich siedem: Toys, Gundogs, Utility, Hounds, Working, Pastoral i Terriers).

Zwycięzca wystawy.

Siedmiu Zwycięzców Grup konkuruje o tytuł Best in Show i Reserwe Best in Show.

Historia

Nazwa Crufts pochodzi od nazwiska założyciela, Karola Cruft.

Karol Cruft był pracownikiem firmy produkującej herbatniki dla psów. Jego praca, związana z podróżami zarówno po Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami, zaowocowała kontaktami z właścicielami psów i przemyśleniami na temat wystaw tych zwierząt. W 1886 zorganizował pierwszy pokaz psów Cruft pod nazwą "Pierwszy Wielki Pokaz Teriera" ("First Great Terrier Show") - wystawa ta miała 57 klas i 600 występów. Pierwszy pokaz nazwany "Crufts" - " Największy Pokaz Psa Cruft" ("Cruft's Greatest Dog Show") - został zorganizowany w 1891 roku w Royal Agricultural Hall, Islington, w 1891. Była to pierwsza wystawa, na której wszystkie rasy rywalizowały ze sobą podczas prawie 2.500 występów, w których wzięło udział około 2.000 psów.

Z końcem XIX wieku liczba występów wzrosła do 3.000 psów z z różnych europejskich krajów i Rosji, uzyskując patronat królewski. Była organizowana corocznie, zyskując rosnącą popularność do śmierci Karola Crufta w 1938 roku.

Wdowa po Karolu organizowała wystawę przez kolejne cztery lata, po czym, czując się niezdolna do sprostania wymogom wystawy, sprzedała prawa do "Crufta" brytyjskiemu Kennel Club, aby nie zaprzepaścić dorobku męża, zapewnić przyszłość i reputację wystawy.

W 1936 roku jubileuszowa wystawa ("The Golden_Jubilee Show") obejmowała 10.650 występów psów 80 ras. W 1948 roku po raz pierwszy wystawa została zorganizowana przez nowego właściciela w Londynie na terenie Olympii. W 1955 roku w ramach wystawy po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa w Obedience (posłuszeństwie). W 1959 roku - pomimo dużego wzrostu cen biletów - wystawa ustanowiła nowy światowy rekord - 13.211 zwiedzających. W 1979 roku organizatorzy - ze względu na znaczne zwiększenie liczby wystawców i zwiedzających - zmuszeni byli do przeniesienia wystawy do centrum wystawowego Earls Court. Z tych samych względów czas wystawy zwiększono do trzech dni (w 1982 roku), a następnie do czterech dni (od 1987 roku). Od 1991 wystawa organizowana jest jako czterodniowa impreza w National Exhibition Centre w Birmingham.